Rio 2016: Sarah Groff True Chases Triathlon Gold

Prípravok športovej scény Upper Valley sa tento víkend cestuje do hier 2016 pri hľadaní olympijských medailí v individuálnom triatlone žien v sobotu o 10.00 hod. na NBC.

10. júla bola Sarah Groff True na okraji svojho kresla. Triatlonista z Hannoveru v štáte N. H. sa kvalifikoval takmer pred rokom na miesto v olympijskom tíme. V ten deň jej manžel, bežec Ben True, súťažil vo finále olympijských skúšok v Oregone na 5 000 metrovej udalosti. Keby skončil v prvých troch, chcel by s ňou Rio ako pretekár, v ten istý deň v inej disciplíne – prvý manžel/manželka dua, aby tak urobil.

Ben True, trojnásobný šampión USA 15K, skončil na piatej-pol sekundy za finalistom tretieho miesta.

“Je to stále dosť surové,” uviedla Sarah True v telefonickom rozhovore o niekoľko dní neskôr. „Pozitívnym a negatívnym, že je športovec ženatý s iným športovcom, je, že viete, aké to je, viete, ako to zmení život niekoho iného. Vidieť, ako Ben je pol sekundy krátko od niečoho, pre čo pracoval už desať rokov … neviem presne, ako sa cíti, ale dokážem vymyslieť, že som v podobnej pozícii. “

Namiesto toho, aby súťažil, Ben ju bude povzbudzovať. Bude tam aj rodina Sarah, vrátane jej sestry Lauren Groffovej, autorky osudov a Furies, nominovaná na cenu Národnej knihy, prezident Obama, ktorú si prezident Obama vybral v roku 2015.

Odvtedy, čo bola predstavená jej agentkou, Sarah a Dartmouth Grad Ben True boli príslušenstvom v Sports World Upper Valley Sports World. Je to miesto, kde Sarah popisuje ako „malé ohnisko pre vytrvalostné športy. Komunita je veľmi aktívna – existuje tu športová kultúra a máme také ohromujúce miesto na tréning. Ben a ja sme mohli žiť kdekoľvek na svete, ale rozhodneme sa tam žiť. Jesenná, jar a leto je to najlepšie miesto na tréning na svete. “

Po ukončení štúdia na Middlebury v roku 2004 začala Sarah pretekať triatlony. V roku 2007 bola majstrom sveta Itu Aquathlon. Do roku 2011 bola americkou olympijskou/atlétkou roka v USA a kvalifikovala sa na olympijské hry v Londýne v roku 2012. Sarah šokovala dokonca aj tým, že skončila na štvrtom mieste v Londýne. Ale bolo to horké konce: Bola len 10 sekúnd za bronzovým medailistkou.

“Overil som si, aby som mohol byť uchádzačom o medailu,” hovorí. “Tentokrát chcem závodiť, akoby som bol uchádzačom o medailu.” Vzhľadom na to, že rok 2012, Sarah zmenila trénerov, vydala sa za Ben True a získala dôveru. V roku 2014 získala svoje prvé víťazstvo v sérii Svetového triatlonu na svete ITU World Triatlon Stockholm, závod, ktorý opäť vyhrala v roku 2015. Minulú sezónu sa skončila na treťom mieste na svete a zabezpečila svoje miesto v americkom olympijskom tíme.

“Tentokrát sa môj tréning príliš nelíši,” hovorí o olympijských hrách v Rio. „Ale toľko z toho je vizualizácia – je to všetko duševné. Je to zámer, s ktorým trénujete. Nemyslím len na cieľovú čiaru. Teraz si myslím, že v mixe medailí. “